Ginekologia

USG piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Jest wykorzystywane do oceny tkanek piersi pod kątem nieprawidłowości. Podczas badania ocenia się budowę sutków. Badanie pozwala na wykluczenie obecności zwapnień, guzków, torbieli. Umożliwia ocenę szerokości przewodów mlekowych oraz ich zawartości i grubości.
USG piersi może służyć do oceny guzów wyczuwalnych w czasie badania palcami, wycieku z brodawek, zmian widocznych w mammografii, rezonansie magnetycznym.
Zawsze podczas USG piersi wykonuje się badanie USG dołów pachowych, jest to integralna część badania. W dołach pachowych oglądane są przede wszystkim węzły chłonne, ponieważ jest to najczęstsze miejsce gdzie pojawiają się zmiany przerzutowe u pacjentek z rakiem piersi. Pod kontrolą USG wykonuje się biopsję wraz z badaniem histopatologicznym.

Badania profilaktyczne.

  • Wskazaniem do badania są: różnego rodzaju stwardnienia, które wcześniej nie były widoczne – np. guzki, czy tzw. zaciągnięcie skóry, nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią, zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych.
  • Badanie USG i mammografia są metodami, które się uzupełniają. USG lepiej różnicuje czy zmiana jest płynna czy lita, ma również przewagę nad mammografią w ocenie tzw. „gęstych” radiologicznie piersi. Mammografia jest badaniem z wyboru do oceny „miękkich radiologicznie piersi”, czyli piersi składających się głównie z tkanki tłuszczowej oraz do diagnostyki mikrozwapnień, mogących być pierwszym objawem raka piersi. Wysoka gęstość piersi jest związana z dużą zawartością tkanki gruczołowej i częściej występuje u młodych kobiet. Dlatego badanie USG jest zalecane jako badanie przesiewowe u pacjentek poniżej 40 roku życia, natomiast w późniejszym wieku w pierwszej kolejności zaleca się wykonywanie badania mammografii.

Przygotowanie do badania USG piersi:

Badanie może być wykonane w każdym momencie cyklu miesięcznego oraz w ciąży. Zaleca się, aby pacjentka zgłaszała się na badanie w ciągu pierwszych 10 dni cyklu.

Do badania nie trzeba szczególnego przygotowania. Nie zaleca się używania dezodorantów żelowych i talkowych przed badaniem, ponieważ niektóre z nich mogą pogarszać jakość obrazu USG.
Raz w roku wskazane jest wykonanie badania w celach profilaktycznych.