USG

USG tarczycy

Badanie USG tarczycy jest najbardziej podstawowym i najczęściej wykonywanym badaniem obrazowym tego gruczołu.
Badanie pozwala na określenie rozmiarów, kształtu, położenia i struktury tarczycy. Umożliwia także ocenę morfologii zmian guzowatych, a tym samym różnicowanie ich charakteru.

Jeśli chodzi o zmiany torbielowate to czułość metody wynosi około 100%, czyli niemal we wszystkich przypadkach torbieli można postawić prawidłowe rozpoznanie. Badanie ultrasonograficzne jest również bardzo przydatne w zapaleniach tarczycy. Dotyczy to zarówno ostrych, jaki i przewlekłych zapaleń.
Częsta kontrola pozwala monitorować postęp choroby i skuteczność wdrożonego leczenia. Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia.
Główne wskazania do jego wykonania to rozpoznana niedoczynność lub nadczynność tarczycy, powiększenie obwodu szyi oraz wyczuwalny guzek.

USG tarczycy pozwala określić czy guzek jest lity, czy jest zmianą płynną (torbielą), jaka jest jego wielkość, granice, morfologia i unaczynienie.

W przypadku, gdy zmiana ogniskowa ma niepokojące cechy ultrasonograficzne, wykonuje się biopsję. Biopsja tarczycy polega na pobraniu fragmentu guzka za pomocą igły, który jest oceniany przez patologa pod mikroskopem.

Pozwala ona zróżnicować zmiany łagodne od raka tarczycy. Procedura ta jest wykonywana pod kontrolą USG, dzięki czemu igła trafia dokładnie w zmianę ogniskową.
Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do badania.