USG

Przygotowanie do badań USG

Zasady przygotowania pacjentów do badań USG:


USG JAMY BRZUSZNEJ
 

Dzień przed badaniem:

  • Espumisan 3 x 2 kapsułki. Preparat ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które stanowi przeszkodę dla ultradźwięków
  • dieta lekkostrawna, z wyłączeniem jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa

6 godzin przed badaniem:

  • nie przyjmować pokarmów
  • nie przyjmować płynów gazowanych i słodzonych (można pić wodę niegazowaną)
  • nie palić tytoniu
  • nie żuć gumy

1. Badanie jamy brzusznej u bardzo małych dzieci: 2-3 godziny przerwy w karmieniu, powyżej 4 roku życia: 4-6 godzin przerwy w posiłkach, dorośli: 6-8 godzin. Nie wolno pić napojów gazowanych przed badaniem. U dzieci u których badanie usg jamy brzusznej zawiera szczególne uwzględnienie oceny pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych oraz u dzieci z chorobami onkologicznymi wymagane jest pozostanie na czczo przed badaniem przez długi okres-małe dzieci kilka godzin, starsze zgłaszają się na badanie na czczo po przerwie nocnej.

2. Do badania tylko układu moczowego nie wymagane jest pozostawanie na czczo.
Należy zgłosić się na badanie z wypełnionym pęcherzem- jeśli dziecko kontroluje czynności fizjologiczne(nie poić dziecka tuż przed badaniem-wypełnianie pęcherza trwa około 1-1,5 godziny).

3. Badanie narządu rodnego oraz badanie pęcherza moczowego wymaga bardzo dużego wypełnienia pęcherza moczowego.

4. Badanie przezciemiączkowe, tarczycy, stawów biodrowych, sutków, jąder, zmian w obrębie szyi, obwodowych węzłów chłonnych, zmian w obrębie powłok nie wymaga przygotowania.