Pracownia Endoskopowa

O Pracowni Endoskopowej

Endoskopia jest obrazowym badaniem przewodu pokarmowego wykonywanym przy użyciu giętkiego instrumentu (endoskopu) zbudowanego z kilkudziesięciu tysięcy włókien optycznych tworzących wiązki światłowodowe.

Instrument posiada precyzyjny mechanizm sterujący umożliwiający jego zginanie, dzięki któremu możliwe jest sterowanie nim. Endoskop z jednej strony zakończony jest mikrokamerą, która rejestrując oświetlony sztucznym światłem obraz przewodu pokarmowego przekazuje go do procesora, a następnie na ekran monitora. Uzyskany obraz oceniany jest przez lekarza
Endoskopy posiadają ponadto specjalne kanały poprzez które pompuje się i odprowadza powietrze, przepłukuje obiektywy, oczyszcza ścianę przewodu pokarmowego oraz przez które można wprowadzić różne instrumenty umożliwiające przeprowadzenie zabiegów endoskopowych. Wprowadzanie powietrza jest nieodłączną częścią badania. Powietrze bowiem rozciąga zapadnięte ściany jelita umożliwiając ich dokładną ocenę. Jest też ona główną przyczyną dolegliwości podczas badania.

Rodzaje badań endoskopowych

W zależności od części przewodu pokarmowego, którą zamierzamy ocenić wykonujemy następujące badania diagnostyczne:
 • Gastroskopia – przełyk, żołądek i dwunastnica
 • Kolonoskopia – jelito grube i odbytnica

Istnieje możliwość wykonania kolonoskopii w znieczuleniu pod opieką anestezjologa.


Zabiegi endoskopowe

Podczas badania endoskopowego w zależności od wskazań wykonujemy zabiegi endoskopowe, z których najczęstsze to:
 • Pobieranie wycinków do badania histopatologicznego
 • Usuwanie poplipów;
 • Tamowanie krwawień
 • Ablacje zmian naczyniowych
 • Resekcje endoskopowe błony śluzowej
 • Poszerzenie zwężeń

Pracownia endoskopowa

Pracownia endoskopii przewodu pokarmowego wyposażona jest w nowoczesny elektroniczny sprzęt do wykonywania badań videoendoskopowych, archiwizacji badań oraz do w pełni profesjonalnej dezynfekcji całego sprzętu endoskopowego zgodnie ze standardami Unii Europejskiej.

Podstawą wyposażenia są elektroniczne zestawy endoskopowe firmy Pentax. Urządzenia pokazują obraz z wnętrza przewodu pokarmowego oraz jam ciała na ekrany LCD.

Pracownia endoskopowa wykonuje badanie endoskopowe przewodu pokarmowego: gastroskopię, kolonoskopie. Wykonywane są również zabiegi endoskopowe w obrębie przewodu pokarmowego, między innymi polipektomie, ablacje zmian naczyniowych, endoskopowe resekcje błony śluzowej, oraz szereg innych procedur.

Proces dezynfekcji endoskopów

Dezynfekcja odbywa się w automatycznych myjniach endoskopowych, spełniających wszelkie współczesne normy. Proces dezynfekcji rejestrowany jest dodatkowo elektronicznym czytnikiem i udokumentowany odpowiednim wydrukiem. Osprzęt i akcesoria endoskopowe w większości jednorazowe pochodzą od najlepszych światowych producentów.

Personel

Wszyscy lekarze mają wieloletni staż pracy w pracowniach endoskopowych udokumentowany wykonaniem od kilku do kilkunastu tysięcy badań i zabiegów endoskopowych przez każdego z nich.
Każdy pacjent ma możliwość wyboru lekarza, oraz terminu badania lub zabiegu endoskopowego. Zatrudniony personel jest w pełni profesjonalnie przygotowany do pracy w pracowni endoskopowej. Pracownia jak i cała siedziba firmy są skomputeryzowane, dane pacjentów i wyniki badań gromadzone są cyfrowo w formie zapisu tekstowego oraz zdjęć obrazów endoskopowych.
 
 • Lek. med. Ewa Żegleń Kacprzak
  specjalista chirurg ogólny
 • Lek. med. Wiesław Plewa
  specjalista chirurg ogólny