Centrum Flebologii

Echoskleroterapia piankowa przy użyciu cewnika, wspomagana tumescencją

Małoinwazyjna technika wewnątrznaczyniowego leczenia niewydolności żylnej. Stosuje się ją w celu zamknięcia niewydolnych pni żylnych (żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej). Zabieg wiąże się z podawaniem płynu tumescencyjnego za pomocą specjalnej pompy pod kontrolą aparatu USG w bezpośrednią okolicę operowanej żyły, powodując obkurczenie się żyły na wprowadzonym do niej cewniku angiograficznym. Uzyskuje się w ten sposób zmniejszenie średnicy światła niewydolnej żyły, umożliwiając bezpośrednie działanie spienionego leku podawanego przez cewnik na ścianę naczynia.
Zastosowanie techniki echoskleroterapii wspomaganej tumescencją pozwoliło na ograniczenie działań niepożądanych skleroterapii poprzez zmniejszenie dawki leku podawanego dożylnie. Echoskleroterapia wspomagana tumescencją jest najmniej obciążającą ze wszystkich obecnie znanych i stosowanych metod w leczeniu żylaków czy pajączków naczyniowych. Za echoskleroterapią przemawia również jej wysoka skuteczność i niewielka liczba powikłań, a także możliwość powtórnego zastosowania. Bardzo rzadko w metodzie tej obserwuje się reakcje niepożądane. Z tego też powodu jest ona szczególnie polecana osobom starszym i obciążonym innymi chorobami, które wykluczają przeprowadzenie jakiegokolwiek zabiegu operacyjnego żylaków kończyn dolnych, jak również osobom, które nie wyrażają zgody na leczenie operacyjne.

Metoda ta jest niebolesna i nie wymaga szczególnego znieczulenia. Zabieg przeprowadzany jest wyłącznie w znieczuleniu miejscowym. Może być oczywiście uzupełniana dodatkowym zbiegiem wycięcia dużych żylaków ( miniflebektomią), również z użyciem jedynie znieczulenia tumescencyjnego.

Po zabiegu pacjent zostaje od razu uruchomiony, musi jedynie stosować kompresyjne wyroby uciskowe, nie wymaga hospitalizacji.