Centrum Flebologii

Miniflebektomia

Miniflebektomia to zabieg usuwania żylaków kończyn dolnych polegający na usunięciu chorobowo zmienionych żył za pomocą specjalnych haczyków flebologicznych poprzez kilkumilimetrowe nacięcia skóry. 

Miniflebektomia pozwala zminimalizować uraz oraz w większości przypadków nie wymaga zakładania szwów, pozostawia na ciele minimalne blizny. 

Miniflebektomię wykonuje się pacjentom, u których nie można zastosować skleroterapii oraz jako uzupełnienie metod laserowych u chorych z bardzo dużymi żylakami. Po zabiegu miniflebektomii uzyskuje się bardzo dobry oraz co najważniejsze trwały efekt kosmetyczny. Zabieg można wykonać w znieczulaniu miejscowym. Bezpośrednio po wykonanej miniflebektomii pacjent może chodzić i możliwy jest powrót do aktywności zawodowej już następnego dnia.
W Centrum Flebologii po miniflebektomii zalecane jest stosowanie kompresjoterapii, zazwyczaj jest to pończocha uciskowa w II klasie ucisku. Miniflebektomia w ramach tzw. zabiegów hybrydowych jest stosowana łącznie z innymi technikami, takimi jak klejenie żylaków, laseroterapia czy skleroterapia. Pomaga to zwiększyć skuteczność leczenia przewlekłej niewydolności żylnej.