Centrum Flebologii

Skleroterapia

Skleroterapia to metoda leczenia żylaków polegająca na podawaniu leku (Aethoxysclerol) poprzez iniekcję do niewydolnych i rozszerzonych naczyń.
Pod wpływem leku dochodzi do uszkodzenia błony wewnętrznej naczynia żylnego powodując zwłóknienie i wyłączenie go z układu żylnego, dzięki czemu pajączek naczyniowy lub żylak staje się niewidoczny.

Skleroterapia jest jedną z najbezpieczniejszych form leczenia, dzięki czemu można ją zastosować u większości Pacjentów. Dzięki swej precyzji metoda ta jest również przeprowadzana na żylakach nawrotowych, które często pojawiają się po operacjach chirurgicznych. Przewaga skleroterapii nad metodami operacyjnymi polega na możliwości przeprowadzenia jej w warunkach ambulatoryjnych bez konieczności znieczulenia. Ponadto przebiega w krótszym czasie i nie uszkadza tkanek.

Skleroterapię można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi technikami, np. laserowym usuwaniem żylaków. Takie postępowanie pozwala osiągnąć lepsze efekty lecznicze oraz kosmetyczne. Zwykle potrzeba kilku (2-5) sesji zabiegowych, aby osiągnąć pożądany efekt leczniczy. Podczas zabiegu wykonuje się od kilku do kilkunastu wkłuć cienką igłą. Środki farmakologiczne stosowane w skleroterapii mogą być podawane w postaci roztworu lub też piany. W przypadku skleroterapii dużych naczyń żylnych szczególnie ten ostatni sposób zapewnia wysoką skuteczność, a także bezpieczeństwo leczenia.

Zastosowanie skleroterapii:

  • w drobniejszych naczyniach układu żylnego, tzw. pajączkach i żylakach naczyniowych,
  • w likwidacji niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej,
  • w żylakach odchodzących od żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej z zachowaniem wydolności pni lub zlikwidowaniu ich niewydolności,
  • w żylakach głębokich (przy pachwinie dla żyły odpiszczelowej i pod kolanem dla żyły odstrzałkowej).